biografie Fešáků

english deutsch Skupina "Fešáci" byla založena počátkem šedesátých let minulého století a brzy se stala nejlepší bluegrassovou skupinou v tehdejším Československu. Později začala skupina hrát i jiné styly country hudby. To byl také hlavní důvod její velké popularity nejen v České republice,ale i v dalších zemích východní Evropy.

V tehdejší komunistické éře nebylo vůbec snadné cestovat do zahraničí. V roce 1980 bylo skupině povoleno vycestovat na koncertní turné do USA. Byla tam velice úspěšná.

Skupina dostala spoustu dalších nabídek na koncerty, ale nebylo jí již povoleno další vycestování. V těchto dobách hrála skupina hlavně skladby Boba Dylana, Krise Kristoffersona nebo Johna Denvera a zpívala je převážně v angličtině.

Problémem bylo, že většina obyvatel v naší zemi nerozuměla angličtině a tak musela skupina Fešáci písně překládat do češtiny za co největšího dodržení původního významu. Z těchto důvodů skupina tedy převážně koncertovala v zemích socialistické Evropy - jako v Polsku, Bulharsku a východním Německu.

Později - po tak zvané "sametové revoluci"roku 1989, kdy se svět pro nás také otevřel jako pro každého, vystupovali Fešáci na koncertech v Rakousku, Austrálii, Řecku a na Krétě a dále ve Švýcarsku, Švédsku a Norsku a to vždy s velkým úspěchem.

Hudebníci nicméně začali zvolna stárnout - ale jejich entusiasmus a potěšení ze hry a zpěvu oblíbené "country music" jim zůstaly dodnes. Do kapely přišli i další muzikanti - mladší - a tak posílili skupinu s tím, že se zvuk kapely zmodernizoval ale sound zůstal stejný jako dřív. Skupina pokračovala dále v natáčení v mnoha nahrávacích studiích.

Roky běžely a během nich byly natočeny spousty písní na celé řadě desek. Byly to na příklad 4 LP desky,4 SP desky,spousta singlů, 4 video kazety ,14 CD a 3 DVD a.Ve skupině se časem vystřídalo 65 muzikantů a techniků.

Skupina dále žije a stále hraje ve svém stylu. Velice reprezentativní vystoupení byly v roce 1992 k 25. výročí souboru v pražské Sportovní hale spolu s Emmyllou Harris 1996 s bratry Nedvědy na největším stadionu světa Strahově, 2006 s Rosanne Cash a 2004 a 2007 v Lucerně - slavném pražském sále. Skupina tam také oslavila 35 i 40 výročí trvání kapely. Lidé všeobecně tvrdí, že takové koncerty nebudou nikdy zapomenuty. Své 30. výročí založení skupina oslavila se svými fanoušky na TOUR po Austrálii. Oslavila je tam převážně s českými rodáky- emigranty, kteří byli nuceni s politických důvodů tehdejší Československo opustit.

Čas neúprosně letí a skupina své 40. i 45. narozeniny oslavila se svými bývalými členy a zajímavými hosty. Vydává výroční alba s několika bonusy a zakončuje vždy svá turné v pražské Lucerně.

Kapela oslavila v roce 2017 už i své 50. narozeniny. Ty stejně jako předchozí kulaté narozeniny slaví se svými věrnými fanoušky, posluchači a diváky po celé republice, ale i Slovensku.

Proběhl opět i tradiční koncert v pražské Lucerně, kam se dostavil i dlouhodobě nemocný Petr Novotný. Koncert byl věnovaný hlavně bývalým členům souboru, kteří zanechali v kapele velkou stopu, ale již nejsou bohužel mezi námi.

Michal Tučný , Jindřich Šťáhlavský, Pavel Brümer, Jan Turek, František Pátek, těm všem byl vzdán hold a patří jim naše poděkování !

Ve skupině je dnes 8 členů.

Skupina hodlá hrát co nejdéle. Rozdávat skvělou hudbu a také bavit a rozesmávat lidi všude kam přijede.


© 2003 - 2024 Umělecká agentura KNY  |  All right reserved. | Design and Technology by Webdesign7  |  Country skupiny