historie Fešáků

Připravili jsme pro Vás přehledného průvodce historií skupiny Fešáci, včetně ilustračních fotografií.

2021

Kapela se od začátku roku opět připravuje na přeložený koncert v Lucerně, který má proběhnout 21.4.2021. Během zimy a jara se přesouvá do špičkových masteringových studií a za účasti nejlepších zvukových mistrů a odborníků připravuje vydání tohoto dlouho očekávaného dvojalba, na kterém jsou remasterované písně dvou nejznámějších a nejprodávanějších alb.

Křest alba má proběhnout opět v Lucerně. Epidemiologická situace tomu ovšem opět zabránila a tak Fešáci absolvují druhé streamované on-line představení, které je přenášeno do virtuálního internetového prostoru a zde album pokřtí.

Kmotrem dvojalba se stal bývalý kapelník a kytarista Fešáků Karel Poláček. Kapela ohlašuje druhý přesun koncertu v Lucerně a stanovuje ho na 21.10.2021.

2020

Fešáci od začátku roku chystají unikátní koncert v Lucerně, který se má uskutečnit 21.10.2020. Zde mají Fešáci s hosty odehrát představení, kde během jednoho koncertu přehrají dvě nejslavnější alba. Fešáci 2000 z roku 1980 a Hvězda Countryon z roku 1990.

Zároveň s firmou Supraphon připravují remasterované reedice těchto alb. Jedno slaví 40. a druhé 30. výročí od prvního vydání.

Do toho ovšem přichází covidová pandemie a vše se musí nejprve o půl roku a potom dokonce o rok přeložit. Kapela odehraje během toho roku pouze 5 představení.

V závěru roku Fešáci odehrají své první on-line streamované představení. Je to vánoční koncert, který shlédli diváci na internetu nejenom v tuzemsku ale i v zahraničí.

2019

Do kapely nastoupil již na podzim roku 2018 nový bubeník „mladá krev“ Filip Kobrle.

Byl nucen se za poměrně krátký čas naučit 100 písní z bohatého repertoáru Fešáků.

Kapela během roku standardně koncertuje a v závěru roku je přizván jako host vánočního turné gagman a komik Petr Martinák.

2018

Fešáci v tomto roce ještě dohrávají jubilejní představení k 50. výročí založení souboru ve městech, která nestačili navštívit v roce 2017.

V létě Fešáky zastihne další tragická událost. 5.srpna náhle umírá fešácký bubeník Martin Melničenko ve věku pouhých 54 let.

Působil u kapely od roku 1998, tedy 20 let. Vzhledem k této situaci povolávají do kapely za bicí soupravu perkusistu Filipa Kobrleho, který s kapelou účinkoval do té doby jako host při mimořádných koncertech. Kapela úpěnlivě zkouší a od 31.8. vyráží již s novým bubeníkem.

Kapelu čekají ještě 2 koncerty k 50.výročí a 16.10. pokřtí Fešáci své nové album. Je jím live záznam z koncertu v Lucerně z 23.11.2017.

Mimo Fešáků zde vystoupila skupina Bluegrass Hoppers, Rekonvalescence, Cadillac PB, Michal Tučný Revival z Plzně, Jan Rosák, Pavel Zedníček, Petr Martinák, Šárka Rezková a spousta dalších zajímavých hostů.

Vznikne zde videoklip s Petrem Novotným a loutkou v podobě Petra Novotného v písni Všechno je O.K. Kapela nacvičí nový vánoční saloon a vyráží na vánoční tour čítající 10 koncertů. Po koncertě v Děčíně, Tomáš Linka nastupuje náhle do nemocnice na důležitý operační zákrok, ale den před Štědrým dnem je propuštěn do domácího léčení.

2017

17.1.2017 se v Ústí nad Labem uskutečnil rozlučkový koncert k uctění památky Jana Turka.
Koncem ledna kapela nastupuje do studia, kde natáčí základy k dlouho ohlašovanému albu
k 50. výročí založení souboru. Firma Supraphon se rozhodla vydat rovnou trojalbum. Dvě
alba jako výběrová z let 1969-2012 a třetí album ze zbrusu nových písní, které vznikaly
posledních pět let. Zároveň za spolupráce s country historikem Jiřím Koncem a s pamětníky
skupiny a jejími bývalými členy vzniká biografická kniha mapující 50 let existence skupiny
spolu s dosud nevydanými fotografiemi z archivu Pavla Brümera. Kniha je zároveň zpěvníkem
se 30 nejznámějšími písněmi. Album a kniha vychází v květnu a kapela vyjíždí na
celorepublikové turné včetně Slovenska. Odehraje 40 koncertů. Vrcholem je koncert
v pražské Lucerně 23.11. Koncertu se účastní všichni bývalí členové a zajímaví hosté. Turné
kapela zakončuje ve svém rodném městě Ústí nad Labem. Koncerty uvádí po zesnulém Janu
Turkovi hlavní dramaturg pražského Country radia a ústecký rodák Pavel BEZI Bezouška. Dne
20.12. umírá po dlouhé těžké nemoci na rok přesně od smrti Jana Turka další bývalý člen
Fešáků, František Pátek. Kapela se rozhodla pokračovat v roce 2018 v koncertech k 50. výročí
i v místech, která nestačila v roce 2017 navštívit.

2016

Fešáci celý rok pokračují v koncertování s programem „Tam u nebeských bran“ s Michaelou
Tučnou a chystají se na oslavy 50. výročí založení skupiny. Skládají nové písně a připravují
materiál pro biografickou knihu. Účastní se jubilejních koncertů v rámci 50. výročí Porty jak
v Řevnicích u Prahy, tak v letním kině v Ústí nad Labem. Přijímají nabídku zahrát v malém
hudebním country klubu v Praze na Palmovce. Kapacita klubu je omezena, proto se sem
vejde pouze 80 skalních a nadšených fanoušků. Kapela se jen tak tak vejde na jeviště.
Koncert je úžasný a diváci také. Kapela se připravuje na vánoční šňůru. Hostem vánočních
salonů je dvojník Michala Tučného Rosťa Fišer. Moderátor Jan Turek je během turné
převezen do nemocnice, kde 20.12. v ranních hodinách umírá. Byl to jeden ze tří zakladatelů
skupiny.

2015

Fešáci v roce 2015 koncertují s programem ,,Fešáci jak za mlada“ s Michaelou Tučnou a Petrem Martinákem , spolupracují na sólovém albu Tomáše Linky k jeho 70. narozeninám.
V září se naposledy rozloučí s bývalým kolegou Pavlem Brümerem a připravují se spolu s Tučňáky, Taxmeny a Greenhorny k jubilejnímu megakoncertu v Lucerně, který se konal 12.11.2015.
Ke svému vánočnímu turné přizvou Rosťu Fišera (dvojníka Michala Tučného), který zpívá Michalovy písně a Pavla Kaisera, který zpívá písně zesnulého Pavla Brümera.

2014

Fešáci i během tohoto roku reprízují pořad „Tam u nebeských bran“ s Michaelou Tučnou. V rámci vánočního saloonu s nimi vystupuje jako host gagman a imitátor Petr Martinák.
S Fešáky ve čtyřech městech během roku vystoupí jako host i jejich bývalý spíkr Petr Novotný, který se stále zotavuje z těžké nemoci.

2013

5.února podléhá dlouhé vážné nemoci zpěvák a skladatel Jindřich Šťáhlavský. Ještě v tomto měsíci oznamuje odchod z kapely ze zdravotních důvodů také Fanda Pátek.
Do kapely se vrací houslista a mandolínista Miroslav Roček ( působil u kapely v letech 1992-1997 ) . Kapela dál koncertuje po celé republice s pořadem Tam u nebeských bran s Michaelou Tučnou a připravuje vánoční tour jako poctu Jindřichu Šťáhlavskému a legendě české country Jiřímu Brabcovi. Hostem vánočních saloonů je jeho manželka a zpěvačka Šárka Rezková.

2012

Kapela slaví 45. výročí vzniku. Mimo letních festivalových koncertů, skupina na podzim vyráží v rámci tohoto výročí po celé republice včetně Slovenska na sérii 20 ti koncertů.
Hostem celé tour je dlouholetý bývalý člen kapely Petr Novotný a také další bývalí členové kapely jako Jindřich Šťáhlavský, Karel Poláček,Josef Náhlovský, Josef Mladý, Hana Mladá a další hosté a přátelé skupiny.
K tomuto výročí vychází u vydavatelské firmy Supraphon výběrové dvojalbum se 45-ti nejslavnějšími písněmi.

2011

Kapela třetím rokem vystupuje s úspěšným představením ,,Tam u nebeských bran“ – vzpomínkovým pořadem na Michala Tučného, kde hostem je jeho dcera Michaela. Po 5-ti leté odmlce se vrací na Slovensko a obráží prestižní country festivaly. Připravuje velké TOUR a rovněž nové album ke 45. výročí souboru. Hostem vánočního tour je bývalá členka Hana Mladá a herec Pavel Zedníček.

2010

Fešáci koncertují po celé České republice s pořadem ,,Tam u nebeských bran“ a připravují se na Maraton po 20 ti letech. 22.5.2010 odehrají během 8 hodin a 10 minut celkem 100 písní . Koncertu se účastní řada hostů a bývalých členů skupiny. Hosty vánočního tour jsou bývalá ,,fešanda,, Hana Horecká a Pavel Bobek.

2009

Fešáci jsou na turné po celé republice s programem ,,Vzpomínky na Michala Tučného,, jako host s Fešáky účinkuje po vlastech českých dcera Michala Michaela. Program je tvořen s části nejslavnějšími fešáckými písněmi a rovněž i Michalovými. Pořad doplňuje humornými příběhy o šestileté spolupráci s Michalem konferenciér a houslista souboru Jan Turek.Na rok 2010 Fešáci připravují album vánočních písní.

2008

Fešáci vyjížději se zájezdovým pořadem FEŠÁCI 3000 a do skupiny se po 9 letech vrací do základní sestavy steelkytarista a banjista Miloš Slezák (9 let člen skupiny Františka Nedvěda). Skupina vydala DVD/CD - záznam ze společného TOUR s bratry Nedvědy z Lucerny a chystá vánoční album, které vyjde v roce 2009. Vánoční turné 2008 absolvují Fešáci společně s bývalou členkou skupiny, Erikou Horkou (dříve Řičicová - Kahounová), která v Národním divadle hraje po boku Jiřího Suchého v jazzové opeře Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra "Dobře placená procházka".

2007

Vyšlo 2CD Je nám 40 - první disk obsahuje představení Fešáků po návratu ze Spojených států v roce 1981 nazvané Fešáci za velkou louží. Druhé CD je sestaveno z úplně nového materiálu. Fešáci absolvovali společné narozeninové turné s bratry Nedvědy (11 měst, představení navštívilo celkově 22 000 diváků!). Z posledního koncertu turné, který se uskutečnil 19. prosince 2007 v pražské Lucerně, se připravuje live CD a DVD, oboje vyjde na labelu Universal.

2006

Skupina skládá nové písně a píše nové texty. Připravuje se předprázdninový salón "Fešácké lásky". Probíhají přípravy na oslavy 40 let skupiny, které se uskuteční v roce 2007.

2005

Mimo klasických salónů absolvují Fešáci koncertní turné pro pivovar Zlatopramen, kde vystupují společně se Žlutým psem, Yo Yo Bandem a Maxim Turbulenc. V přípravě je také nové vánoční turné. Kapela začíná přemýšlet nad oslavami 40. narozenin (2007) a připravuje materiál pro nové CD.

2004

Kapela absolvovala výroční koncert v pražské Lucerně, který proběhl 11. května 2004. Ve stejný den vyšlo i výroční dvojcédéčko Fešáků. V předvánočním období by se navíc mělo objevit i první fešácké DVD. Skupina se chystá na Vánoční turné, které odstartuje 22. listopadu koncertem ve Varnsdorfu.

2003

Vzhledem k rekonvalescenci kapelníka Antonína Kny po těžké autonehodě, kapela vystupuje pouze střídmě a chystá se na Vánoční turné, se kterým navštíví 19 měst. Vzniká nápad oslavit 35. výročí Fešáků v pražské Lucerně. Vánočního turné se opět účastní Erika Kahounová, která se do kapely vrátila po mateřské dovolené.

2002

Vzniká Salon Senior klub, do kterého jsou opět přizváni Karel Poláček a Robert Moucha. Začínají oslavy k 35. výročí založení skupiny. Kapela vyráží na turné. 11 vyprodaných koncertů uvádí Petr Novotný, jako hosté vystupují Hanka Horecká, Hanka Mladá, Jindra Malík, Miloš Slezák a Mirek Roček. Posledních čtyřech koncertů se neúčastní kapelník Antonín Kny, který se zotavuje z těžké autohavárie.

2001

Kapelu ze zdravotních důvodů opouští Pavel Brümer. Fešáci několikrát hostují v TV pořadu Petra Novotného Novoty. Hostem fešáckých koncertů je František Kasl. Kapelu opouští Petr Klouda.

2000

Pod značkou Sony Music/Bonton vychází reedice alba Pošta Fešáci 1. Na podzim vychází u firmy Monitor/EMI album Fešáci v Kristových letech

1999

Ze skupiny odcházejí Miloš Slezák a Jaromír Rygl. Na jejich posty přicházejí Petr Klouda (steel kytara) a Ladislav Bartoš (basa, zpěv) Se skupinou začíná opět spolupracovat manažér Oskar Hahn.

1998

Skupinu opouštějí Tomáš Suchomel a Pavel Macar. Vychází album Fešáci u klokanů (AB Studio). Přicházejí Jan Houferák (klávesy) a Martin Melničenko (bicí).

1997

U firmy Monitor/EMI vychází Výroční album Fešáci: 30 let. Skupina podniká 6-ti týdenní turné po Austrálii. S Fešáky začíná vystupovat klávesista Pavel Macar a ze skupiny odchází Miroslav Roček.

1996

Vycházejí reedice prvních fešáckých alb Ostrov Fešáků, Salon Fešáků a Fešáci 2000 (všechny pod značkou Bonton). 21. června 1996 Fešáci koncertují před 70 tisíci posluchači na pražském Strahovském stadioně v rámci oslav 50. narozenin Honzy Nedvěda.

1995

Ze skupiny odchází poslední Krušnohorec Josef Alois Náhlovský, 10. března 1995 umírá Michal Tučný (s Fešáky působil v letech 1974 - 1980)

1994

K Fešákům se opět vrací Tomáš Linka a skupina vydává album Dokud můžem (Firma 6P). K novému albu uspořádali Fešáci promo turné po letních amfiteátrech s hosty Ivem Jahelkou, Janem a Františkem Nedvědovými, dvojicí Izer - Dobrodinský a skupinou Cadillac. Odcházejí Petr Novotný, Erika Kahounová a Blanka Šurková.

1993

Pod značkou Firmy 6P vychází CD Fešáci 25 live se záznamem výročního koncertu z pražské Sportovní haly.

1992

Fešáci oslavují své pětadvacáté narozeniny megakoncertem v pražské Sportovní hale, během kterého vystoupila tisícovka účinkujících a jehož vyvrcholením byl i jediný koncert americké country hvězdy, zpěvačky Emmylou Harris s kapelou v České republice. Na labelu Monitor vychází album Fešáci '92: ...jedeme dál. Skupinu opouštějí Hana Mladá, Josef Mladý a Jindra Malík. Fešáckou sestavu doplňují Miroslav Roček (housle), Jaromír Rygl (baskytara), Tomáš Suchomel (bicí), Blanka Šurková (zpěv) a po 17 letech se do kapely vrací i Jindra Šťáhlavský (zpěv, kytara).

1991

Pod značkou Firmy 6P vychází single set Vánoce s Fešáky (3 x SP)

1990

Po dlouhé sedmileté pauze vychází konečně další album Hvězda Countryon, tentokrát v produkci zbrusu nové firmy Petra Novotného 6P.

1989

Skupina dostává další dívčí posilu, přichází zpěvačka Erika Řičicová (později Kahounová)

1988

Ze skupiny odchází Hana Horecká a přichází zpěvák a kytarista Jindra Malík. Pavel Brümer, Antonín Kny a Miloš Slezák zakládají skupinu Nervové sanatorium (později Cadillac).

1987

Na jaře oslavují Fešáci 20 výročí založení souboru třídenním vyprodaným koncertem v pražském Paláci kultury. Krátce po oslavách vstupuje do souboru kytarista (a nynější kapelník) Antonín Kny. Ze skupiny odchází basista Robert Moucha (emigrace do NSR), po němž post baskytaristy přejímá Josef Mladý. O Vánocích opouští Fešáky i jeden ze zakládajících členů Karel Poláček.

1986

Vzniká fešácká fotbalová ženská jedenáctka složená z manželek a milenek Fešáků .
Robert Moucha má za sebou 1. neúspěšný pokus o emigraci do NSR přes Jugoslávii.
Kapelník Karel Poláček oznamuje ukončení své dvacetileté činnosti u kapely .
Fešáci hrají s Velkopopovickou KOZLOVKOU v v pražském Paláci kultury.

1985

Do souboru vstupují po dlouhé době opět ženy, zpěvačky Hana Horecká a Hana Rychlá (později Mladá). Společně s nimi přichází i Miloš Slezák (steel kytara, banjo a akustická kytara). Po vzoru Michala Tučného odchází budovat sólovou kariéru i Tomáš Linka (zakládá vlastní doprovodnou skupinu Kanafas)

1984

Po deseti letech účinkování u Fešáku odchází Tomáš Linka, zpěvák a hráč na foukací harmoniku a zakládá svou vlastní skupinu Kanafas.

1983

Panton vydává album Pošta Fešáci 1, po kterém nastává ve vydávání fešáckých desek dlouhá sedmiletá pauza.

1982

Fešáci připravují také představení pro děti.
Koncerty mají u dětí velký ohlas.
19.místo ve Zlatém slavíku !

1981

Fešáci obohacují svojí pódiovou činnost o komická vystoupení dvojice Josef Alois Náhlovský a Josef Mladý.

1980

U firmy Panton vychází "elpíčko" Fešáci 2000. Skupinu definitivně opouští zpěvák Michal Tučný. Fešáci odlétají na turné do Spojených států a po jejich návratu skupinu opouští i manažér Oskar Hahn (emigrace do USA), po němž břímě manažerských povinností přebírá Petr Novotný.

1979

Karel Poláček a Petr Novotný odlétají do USA, aby zde dojednali podmínky pro turné Fešáků na příští rok.

1978

Fešáci jsou na turné 2 měsíce po POLSKU.
Koncertují takřka po celé zemi.

1977

Vychází album Salon Fešáků (Panton)

1976

K Fešákům se vrací František Pátek

1975

U firmy Panton vychází první fešácké album s názvem Ostrov Fešáků. Ze zdravotních důvodů skupinu opouští zpěvák a kytarista Jindra Šťáhlavský.

1974

Se skupinou začíná spolupracovat manažér Oskar Hahn. Od června 1974 začíná skupina vystupovat pouze pod názvem Fešáci a zároveň ukončuje své působení v ústeckém Činoherním studiu. Po prvním velkém dělení konkurenčních Zelenáčů přicházejí postupně k Fešákům speaker Petr Novotný, zpěvák Michal Tučný a Tomáš Linka (zpěv, foukací harmonika, mandolína).Ze studijních důvodů skupinu na dva roky opouští František Pátek. Supraphon vydává singl "Pět stromů"/"Pražce."

1973

Vychází singl "Sto dní"/"Hej, chlapče s tamburínou."

1972

Vychází singl "Pochod městem"/Pluj, pluj sedm dní" Skupina začíná vystupovat pod názvem Bluegrass Hoppers - Fešáci. Odcházejí zpěváci Emílie Petrášková a Radek Stanko.

1971

Do skupiny vstupuje zpěvačka Emílie Petrášková

1970

Koncertní úspěchy zavedly Bluegrass Hoppers i do nahrávacích studií. Pod značkou Panton vychází singl "Poslední veřejné oběšení v Západní Virgínii"/"Lora".

1969

Svůj úspěch z předchozího ročníku Porty zopakovala skupina, již jako Bluegrass Hoppers, i na jejím třetím ročníku. Live nahrávka písně "Jackson" se dokonce dostala i na sampler Živé nahrávky z Porty (Panton, 1970). V tomto roce přichází do skupiny František Pátek (dobro, autoharfa).

1968

Konal se druhý ročník Porty, na kterém Greenes bodovali s písní "Prodám laso". Skupina si tehdy vybojovala druhé místo. Původní trojice se v tomto roce rozrůstá o Jindru Šťáhlavského (zpěv, kytara), Roberta Mouchu (zpěv, kontrabas) a Radka Stanka (zpěv, kytara). Skupina začíná pravidelně vystupovat v ústeckém Kladivadle (od roku 1972 Činoherní studio mladých), kde se setkává s mnoha hereckými osobnostmi (např. Josef Dvořák nebo Uršula Kluková)

1967

22. prosince 1967 - založena skupina Greenes, která tehdy působila v jednoznačně bluegrassovém složení: kytara (Karel Poláček), banjo (Pavel Brümer) a housle (Jan Turek).

© 2003 - 2024 Umělecká agentura KNY  |  All right reserved. | Design and Technology by Webdesign7  |  Country skupiny